W Zawierciu powstaną nowe miejsca pracy

W Zawierciu powstaną nowe miejsca pracy

To historyczna chwila dla Zawiercia. Jesteśmy jedną ze zwycięskich gmin i otrzymamy ponad 15 mln zł z Funduszy Norweskich oraz EOG w ramach programu „Rozwój lokalny”. Wczoraj w Urzędzie Miejskim umowę podpisał Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda i Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

– To taka bardzo ważna chwila dla Zawiercia, w której możemy mówić o dużym sukcesie. Zawiercie jest jednym z tych miast, któremu udało się podczas konkursu uzyskać wymaganą liczbę punktów, a dzięki temu zostały przyznane środki – Fundusze Norweskie, które będą służyć mieszkańcom nie tylko miasta, ale również całego tego obszaru – powiedział Minister Grzegorz Puda.

Dodał, że to bardzo istotne, aby wspierać rozwój naszych miast w trudnym okresie (ze względu na konieczność niesienia pomocy potrzebującym w związku z wojną na Ukrainie).

W ramach środków finansowych miasto będzie również rozwijało swoją Strefę Aktywności Gospodarczej. Szacujemy, że dzięki przebudowie ulicy Podmiejskiej uda nam się pozyskać w ciągu najbliższych lat minimum 6 nowych inwestorów, którzy utworzą przynajmniej 120 nowych miejsc pracy. – Tego typu działania są kołem napędowym dla gospodarki, powodują rozwój regionu – mówił Minister Grzegorz Puda, który podkreślił także, że przyznane środki będą również służyły młodym osobom. – W ramach tych działań, w ramach wchodzenia na rynek pracy młode osoby mogą skorzystać z Lokalnego Forum Promocji Przedsiębiorczości, Innowacji Rynku Pracy i Szkolnictwa Zawodowego, a także będą mogły korzystać ze wsparcia Lokalnego Centrum Kariery dla uczniów i absolwentów – mówił Minister.

– Chciałbym gorąco wszystkim podziękować, bo to jest ogromny impuls dla całego miasta i regionu, który jest związany przede wszystkim z rozwojem Strefy Aktywności Gospodarczej. Powstaną nowe zakłady, nowe miejsca pracy. By do nich dotrzeć, potrzebna jest infrastruktura. To główny punkt rozwoju lokalnego w Zawierciu, o którym myśleliśmy już od dawna – powiedział Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski. Wskazał na rolę rozwoju instytucjonalnego. – Etap zastoju jest już za nami. Teraz przed nami etap rozwoju – dodał.

Przekazał podziękowania Ministrowi Grzegorzowi Pudzie, Posłom na Sejm RP Ewie Malik i Waldemarowi Andzelowi, Januszowi Michałkowi (Prezesowi Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.). Podkreślał rolę nowych inwestycji, czego przykładem są działania spółki Elemental Holding S.A. Podziękowania skierował także do Waldemara Budy, który nie był obecny na spotkaniu, ale w poprzednich latach zajmował się Funduszami Norweskimi (Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, a obecnie Minister Rozwoju i Technologii).

– Towarzyszymy Panu Prezydentowi i Radnym na tej drodze, która służy przyspieszeniu rozwojowi miasta – powiedziała Poseł na Sejm RP Ewa Malik i dodała, że pozyskane środki poprawią wzrost gospodarczy Zawiercia. – Każde pieniądze dla Zawiercia i ziemi zawierciańskiej nas bardzo cieszą – mówił Poseł na Sejm Waldemar Andzel. – Dla nas to jest ogromna radość, że możemy współpracować właśnie z takimi samorządami. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest uznawana za najlepszą strefę ekonomiczną nie tylko w Polsce, ale w pięciu kategoriach w Europie. Jesteśmy drudzy na świecie. Ja wielokrotnie powtarzam, że nie jesteśmy w stanie konkurować z Dubajem, który jest pierwszy, ale ze względu na taką współpracę, na zaangażowanie ludzi, możemy być najlepsi – mówił Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Janusz Michałek.

– Realizujemy w Zawierciu naszą flagową inwestycję o wartości ponad 600 mln złotych. To jest pierwszy projekt, który lokujemy w Zawierciu. On doskonale wpisuje się w historię i przyszłość. W historię dlatego, że jest to projekt w obszarze metalurgii, a ziemia zawierciańska to są tradycje przemysłu metalurgicznego. W przyszłość dlatego, że doskonale wpisujemy się w przemysł elektromobilności. To, co będziemy produkować w Zawierciu, to są takie metale, których w Polsce się nie wydobywa, a więc kobalt, lit, nikiel, platyna, pallad, rod. To metale niezbędne do rozwoju baterii litowo-jonowych, czy ogniw wodorowych. Mam nadzieję, że realizując taką inwestycję w Zawierciu i wiążąc się z Zawierciem na długo, będziemy w stanie przynieść do tego miasta nowoczesne technologie i kolejne miejsca pracy – mówił Michał Zygmunt, prezes spółki Elemental Holding S.A.

Źródło: Urząd Miejski w Zawierciu

Previous Kolejny nietrzeźwy rowerzysta zatrzymany przez dzielnicowych
Next Stypendia w dziedzinie kultury

Może to Ci się spodoba

Ogólnopolski turniej wiedzy pożarowej

W Urzędzie Miejskim w Zawierciu odbyły się eliminacje miejskiego szczebla do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Wyłoniono najlepszych uczniów w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii szkół podstawowych (klasy od 1 do

Stop. Agresji Drogowej. Widzisz? Reaguj – każdy może pomóc w walce z piratami drogowymi

Od sierpnia 2014 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie funkcjonuje  Nieetatowy Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach. W skład Zespołu działającego wchodzą zarówno policjanci z wydziału ruchu drogowego

Policjant w drodze do pracy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Funkcjonariusz ogniwa patrolowego, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Dobczycach, w drodze do pracy, uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 32-latek za kółkiem samochodu stwarzał zagrożenie dla innych

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Sukces małopolskich policjantów na III Ogólnopolskich Zawodach Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji

W dniach 9 – 10 marca 2017 roku na stacji narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach  miała miejsce trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji. Zawody objęte zostały patronatem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź