Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z depresją alkoholową

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z depresją alkoholową

Nierzadko pijemy alkohol, aby poprawić sobie nastrój. Kilka drinków może pomóc nam zrelaksować się po stresującym dniu lub zapomnieć o zmartwieniach.

Umiarkowanie jest dobrym sposobem na tymczasową poprawę nastroju. Twój stan emocjonalny może zacząć się pogarszać, im więcej pijesz. Picie alkoholu może czasami sprawić, że poczujemy się gorzej niż myślimy. Alkohol wpływa na ludzi w różny sposób. Niektórzy nie widzą żadnego związku między alkoholem a depresją, podczas gdy inni mogą nie zauważyć żadnych negatywnych skutków umiarkowanego picia. Inni mogą czuć się zaniepokojeni lub przygnębieni po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Zrozumienie związku między alkoholem a depresją może pomóc nam lepiej sobie radzić i zapobiegać depresji.

Depresja alkoholowa – przyczyny

Chociaż alkohol może bezpośrednio powodować depresję, może ją również powodować pośrednio.

Uspokajające działanie alkoholu

Ponieważ alkohol ma działanie depresyjne, może powodować depresję. Alkohol aktywuje mózgowy układ nagrody i wyzwala uwalnianie dopaminy, dlatego początkowo wydaje się mieć działanie stymulujące. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który pomaga poprawić nastrój i wywoływać pozytywne emocje. Zwiększa ona również chęć do picia. Jej wpływ na ośrodkowy układ nerwowy jest odwrotny. Powoduje zaburzenia w działaniu neuroprzekaźników biorących udział w regulacji nastroju, takich jak serotonina czy noradrenalina. Przekaźniki te są istotne dla mowy, koordynacji ruchowej i zaburzeń energetycznych.

Długotrwałe picie może prowadzić do trwałych zmian w chemii mózgu, które w końcu prowadzą do lęku i depresji. Przyczyną alkoholizmu może być regularne, intensywne picie alkoholu przez nastolatków. Podobne sytuacje zdarzają się u osób dorosłych. Należy podkreślić fakt, że alkohol może chwilowo poprawiać samopoczucie, ale może mieć długotrwałe działanie na nasz organizm, które może nas przygnębić i doprowadzić do depresji alkoholowej.

Dowiedz się więcej na temat detoksu alkoholowego na stronie https://alkoholizmnowytarg.pl/

Wpływ alkoholu na sen

Inny artykuł na naszym blogu opisuje wpływ alkoholu na sen. Jest to ważny czynnik w depresji, która występuje po spożyciu alkoholu.

Alkohol może mieć negatywny wpływ na jakość naszego snu. Alkohol może spowodować, że sen będzie mniej głęboki i niespójny niż zwykle. Po wypiciu alkoholu możesz doświadczyć nieprzyjemnego uczucia ciągłego obracania się i przewracania w łóżku. Jest to normalne i spowodowane wpływem alkoholu na chemię mózgu. Spożycie alkoholu wpływa na cykl snu i nie jesteś w stanie uzyskać wystarczającej ilości fazy REM. Mogą wystąpić mdłości i odwodnienie, co może negatywnie wpłynąć na Twój nastrój. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do depresji.

Negatywne emocje i wpływ alkoholu

Twój nastrój będzie prawdopodobnie fatalny po nocy spędzonej na piciu alkoholu. Alkohol może pogłębić depresję. Alkohol może powodować nieprawidłowe działanie obszarów mózgu, które regulują emocje. Możesz zapomnieć o swoich problemach, jeśli zaczniesz pić. Jeśli Twój nastrój zacznie się pogarszać, możliwe jest, że będziesz pić więcej. Twój mózg może stać się mętny, a alkohol może utrudnić znalezienie innych rozwiązań. Możesz kontrolować trudne emocje, takie jak smutek i gniew, tak jak w trzeźwości. Możesz wpaść w błędne koło, które spowoduje, że będziesz pił więcej, aby zapomnieć o niechcianych myślach i emocjach. Picie więcej nie jest dobre i może prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego i nastroju.

Picie jest sposobem na radzenie sobie z problemami

Alkohol może stać się sposobem na radzenie sobie z problemami. Możesz nie szukać właściwych rozwiązań. Twoje problemy mogą się pogłębiać. Przykładem tego jest spożywanie alkoholu w sytuacjach społecznych w celu złagodzenia niepokoju. Może się jednak zdarzyć, że nie zajmiesz się pierwotną przyczyną swojego dyskomfortu.

Jak radzić sobie z depresją i alkoholem

Depresja na kacu to stan, w którym pijesz w nocy i budzisz się z kacem. Istnieją strategie, które mogą pomóc Ci poprawić nastrój.

Nie wstydź się

Ograniczenie spożycia alkoholu nie sprawi, że poczujesz się lepiej, jeśli jesteś w złym nastroju. Kuszące jest picie do czasu, aż poczujesz się lepiej. Jest to kolejny sposób, aby sobie pomóc. Bądź ze sobą szczery i zaakceptuj winę za swój nastrój. Następnie bądź gotowy do zmiany. Odwróć uwagę od swoich myśli.

Pij dużo wody

Alkohol może Cię odwodnić, powodując bóle głowy i złe samopoczucie. Może to prowadzić do depresji na kacu. Chociaż nie wpłynie to bezpośrednio na depresję, nawadnianie się poprawi Twoje samopoczucie i zdrowie psychiczne. Poprawa emocjonalna może być osiągnięta, gdy kac minie. Nawet jeśli nie nastąpi to natychmiast, łatwiej będzie Ci skupić się na emocjach, jeśli poczujesz się lepiej.

Przejdź się na spacer

Jeśli czujesz się wystarczająco stabilny i silny, możesz wybrać się na spacer. To naturalnie poprawia nastrój, więc jest to jeden z najlepszych sposobów, aby poczuć się lepiej. Przebywanie na świeżym powietrzu może mieć korzyści zdrowotne i poprawić Twój nastrój. Słońce stymuluje produkcję serotoniny, która może pomóc złagodzić depresję.

Zaangażuj się w rzeczy, które kochasz

Uczucia depresji można zmniejszyć, utrzymując swój umysł zajęty z rzeczy, które lubisz. Twój nastrój będzie podniesiony przez ulubioną aktywność. Istnieje wiele działań, które nie wymagają wysiłku fizycznego, takich jak:

 • Proste majsterkowanie
 • Pieczenie i gotowanie
 • Joga,
 • Ogrodnictwo,
 • Rzemiosła,

Dobrym sposobem na odwrócenie uwagi może być poświęcenie 15 minut na przeczytanie ulubionego artykułu lub książki, albo obejrzenie filmów na YouTube. Rozmowa z kimś bliskim może pomóc Ci poczuć się lepiej z alkoholem i może podnieść Twój nastrój.

Jak zapobiegać depresji alkoholowej

Wyeliminowanie alkoholu jest najlepszym sposobem na zapobieganie depresji związanej z alkoholem. Istnieją skuteczne sposoby, aby zmniejszyć emocjonalne skutki picia.

Picie umiarkowane

Umiarkowane picie to jeden drink dla kobiet i dwa drinki dla mężczyzn. Kilka dodatkowych drinków od czasu do czasu nie musi oznaczać, że pijesz dużo. Picie więcej niż umiarkowane w sposób ciągły może stwarzać wiele zagrożeń dla zdrowia, w tym rozwój depresji.

Bezpieczne picie

Bezpieczne picie nie oznacza, że nie należy pić po spożyciu alkoholu. Istnieją pewne zasady i wskazówki, które mogą pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo poważnego kaca i depresji spowodowanej alkoholem. Pamiętaj o tych rzeczach:

 • Pij powoli – tylko jeden kieliszek na godzinę
 • Pamiętaj, aby zjeść przed spożyciem alkoholu.
 • Pij dużo wody.
 • Jeśli źle się czujesz, unikaj alkoholu

Jeśli źle się czujesz, przestań pić

Jeśli po spożyciu alkoholu czujesz się słabo, wypij ciepłą wodę i zjedz lekką przekąskę. Pomoże Ci to uniknąć porannego kaca. Przed położeniem się do łóżka można się zrelaksować biorąc ciepłą kąpiel, słuchając łagodnej muzyki lub wykonując inne uspokajające czynności.

Negatywne emocje

Negatywnymi emocjami można zarządzać. Pomoże to uniknąć poczucia przytłoczenia. Radzenie sobie z negatywnymi emocjami może być łatwiejsze, jeśli posiada się ustalone strategie radzenia sobie z nimi. Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami.

 • Prowadź dziennik.
 • Medytacja,
 • Rozmowa z bliskimi
 • Psychoterapia

Terapia

Na twoją depresję może mieć wpływ alkohol i inne czynniki. Jeśli depresja utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, być może nadszedł czas, aby szukać profesjonalnej pomocy. Jeśli doświadczasz depresji:

 • Może to wpłynąć na twoją zdolność do pracy i wykonywania codziennych zadań.
 • Uniemożliwi to spędzanie czasu z bliskimi.
 • W tym myśli samobójcze.
 • Może to wpływać na Twój apetyt i sen.

Są to znaki ostrzegawcze, których nie powinieneś ignorować i powinieneś poszukać psychoterapeuty. Nieleczona depresja może się pogłębiać, zwłaszcza jeśli jest połączona z regularnym spożywaniem alkoholu. Możesz poszukać pomocy u terapeuty:

 • Zidentyfikować podstawowe przyczyny depresji.
 • Znaleźć strategie radzenia sobie z objawami
 • Znaleźć skuteczne leczenie farmakologiczne lub behawioralne.

Częste spożywanie alkoholu może utrudnić skuteczne leczenie depresji. Najlepiej zwrócić się o pomoc do terapeuty, który specjalizuje się w leczeniu współwystępowania alkoholizmu i depresji.

Previous Jurajscy Rycerze na podium Plusligi
Next Jubileusz Anity Maszczyk

Może to Ci się spodoba

Program kaskadowych szkoleń w zakresie zieleni w miastach

11 października Referat Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Zawierciu uczestniczył w kolejnym szkoleniu w zakresie zieleni w miastach. raz z Tutorami (Zakładem Zieleni Miejskiej z Katowic) skupiłyśmy się nad skwerkiem na

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do urzędu

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do naszego urzędu. Dziękujemy harcerzom ze Związku Harcerstwa Polskiego (Hufiec ZHP Ziemi Zawierciańskiej) i 1. Zawierciańskiej Drużynie Skautowej. Naszym gościom przekazaliśmy świąteczne życzenia i miejskie upominki. Źródło:

„Handel ludźmi”

W ramach realizacji „Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018”, w miesiącu maju b.r., policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadziły w Galicyjskim Centrum Integracji Społecznej

Już jest! Odkryj nowy, podążający za wciąż ewoluującymi potrzebami, świat eSmokingWorld!

1 lipca 2021 w Centrum Handlowym M1 w Krakowie, przy ulicy Alei Pokoju 67 otworzył się nowy punkt sprzedaży eSmokingWorld. Zawsze chcemy być blisko naszych Klientów, a dzięki temu, że

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

“Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu “Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź